Wróć

Tworzenie stron internetowych - poradnik krok po kroku

Łukasz Kaczmarczyk , 04.05.2020

Czasy w których żyjemy zmusiły nas do przeniesienia dużej części naszej aktywności zawodowej do sieci. Nie ma lepszej metody na promowanie siebie lub swojej firmy niż własna strona internetowa z dobrą pozycją w Google. W tym artykule pokażę Ci, jak zrobić to samemu a co najważniejsze, z głową.

Na skróty:

  1. Od czego zacząć?
  2. Przeanalizuj konkurencję
  3. Projekt
  4. Poszukaj odpowiednich zdjęć
  5. Pozycjonowanie - co muszę wiedzieć?
  6. Jakich narzędzi użyć?

Od czego zacząć chcąc stworzyć stronę internetową?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań trzeba sobie zadać najważniejsze pytanie, które determinować będzie nasze kolejne działania, czyli w jakim celu chcę stworzyć stronę. Nie wolno bagatelizować tego kroku, mimo, że wydaje się banalny. Oklepane już hasło “wejdź w buty klienta” jest niezmierne istotne. 

Kolejnym pytaniem, które należy zadać brzmi “Dla kogo jest ta strona?”. Trzeba przeanalizować grupę wiekową, zainteresowania, płeć, lokalizację. Im więcej danych będziemy posiadać o naszym kliencie tym lepiej możemy dostosować stronę do oczekiwań.

Przeanalizuj strony konkurencji

Jeśli znasz strony internetowe o podobnej tematyce, warto tam wejść by się zainspirować lub spróbować zrobić coś lepiej. Zwróć uwagę na zakładki i treści jakie są tam umieszczone. 

Projekt strony internetowej

Zabierając się za jakiekolwiek skomplikowane przedsięwzięcie warto przygotować projekt. Firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych wykorzystują programy komputerowe takie jak Adobe XD czy PhotoShop. Jeśli tworzysz stronę sam, możesz spróbować użyć programu Adobe XD lub po prostu rozrysować sobie stronę na kartce.

* Screen z programu adobe XD

Poszukaj odpowiednich zdjęć

Jeśli posiadasz własne zdjęcia możesz ich użyć. Warto też skorzystać z darmowych banków zdjęć, czyli stron, gdzie legalnie można pobrać zdjęcia i wykorzystywać je do własnych potrzeb np. tworząc materiały reklamowe. Nie używaj wyszukiwarki zdjęć od Google, ponieważ nie masz pewności jaką licencję posiada zdjęcie. By być spokojnym, że używasz zdjęcia legalnie pobieraj je  z poniższych stron:

1. Pixabay - https://pixabay.com/ - Oferuje nie tylko zdjęcia ale i filmy oraz wektory.

2. Unsplash - https://unsplash.com ciekawe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. 


3. PicJumbo - https://picjumbo.com/ nieco bardziej zróżnocowane zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.


Pozycjonowanie

Temat ten jest tak obszerny, że nie da się go zamknąć w kilku akapitach. Warto jednak znać podstawy, które pozwolą wyszukiwarce Google zrozumieć co nasza strona zawiera i kogo może zainteresować. 

Zastanów się, co Twój potencjalny klient wpisuje w wyszukiwarkę. To są właśnie słowa kluczowe, które warto spisać i umieszczać w różnych miejscach strony, zwłaszcza w nagłówkach stron i tytułach wyświetlanych na pasku adresu. Jeśli jesteś właścicielem kwiaciarni, Twój potencjalny klient prawdopodobnie wpisze w Google hasło “Kwiaciarnia MIASTO” lub “Kwiaciarnia w MIASTO”. Takie ciągi słów warto umieszczać w nagłówkach i tytułach stron, tagach słów kluczowych i tagach opisu strony. Zmiana wartości tych pól jest możliwa przez wiele systemów do zarządzania treścią. Zdaję sobie sprawę, że zaczyna brzmieć to skomplikowanie, dlatego pozycjonowanie warto zlecać, bo jest to długotrwały i żmudny proces.

Jakich narzędzi użyć

Jest kilka sposobów na wykonanie strony internetowej. Najprostszym sposobem jest utworzenie strony przy użyciu kreatora stron WWW

Kreator stron Sitely.pl

Jest to kreator zbudowany z myślą o osobach, które nie mają czasu na zagłębianie się w technikalia związane z tworzeniem stron internetowych. By utworzyć stronę wystarczy się zarejestrować a następnie wybrać szablon i zmienić treści. Kreator pozwala na umieszczanie własnych zdjęć, galerii, map dojazdu. Dzięki Sitely stworzysz stronę internetową w kilku językach i poprowadzisz bloga. W pakiecie otrzymujesz również pocztę email. Koszt takiej strony jest niewielki, bo przy rocznej opłacie wynosi 260 zł netto co miesięcznie daje około 22 złote. 

WordPress

Jest to darmowy system open source (otwarte oprogramowanie) które można pobrać z internetu. WordPressa należy zainstalować na hostingu (miejscu na serwerze) i odpowiednio skonfigurować. WordPress dostarcza mnóstwa rozszerzeń i szablonów, zarówno darmowych jak i płatnych. Należy pamiętać jednak o odpowiednim zabezpieczeniu strony przed wirusami, które umieszczają złośliwy kod w naszej witrynie i mogą wyświetlać niechciane treści. Strony należy również optymalizować pod kątem czasu wczytywania przez przeglądarki. Koszt utrzymania strony WordPress to głównie koszt hostingu i może się on wahać od 100 zł do 400 zł rocznie w zależności od potrzeb i ruchu na stronie. Jeśli nie posiadasz wiedzy umożliwiającej Ci serwisowanie strony (zabezpieczenia i optymalizacja) powinieneś zlecić je komuś kompetentnemu. Koszt zazwyczaj przekracza 250 zł miesięcznie.

Zakoduj stronę samodzielnie

Jest to zdecydowanie najtrudniejsza droga, która początkującą osobę skutecznie zniechęci do tworzenia własnej strony (no chyba, że chce się tego nauczyć). W celu tworzenia stron używa się języka HTML, który organizuje strukturę strony. Oprócz HTMLa używa się także języka CSS, który nadaje ciekawszy wygląd stronie (kolory, tła, czcionki, gradienty itd) oraz JS (JavaScript) który pozwala ożywić stronę i komunikować się jej “na żywo” z serwerem a także dokonywać obliczeń matematycznych. W skrócie: HTML - struktura, CSS - wygląd, JS - logika. Do tworzenia stron przy użyciu kodu używa się edytorów tekstu takich jak Notepad ++ lub bardziej zaawansowany i wygodniejszy Visual Studio Code. Jest to czasochłonny proces i może trwać nawet kilka tygodni. Stronę tego typu również należy umieścić na hostingu. Koszt od 100 do 400 zł rocznie. 

Jak serwisować stronę?

W przypadku stron opartych na kreatorze Sitely.pl nie ma potrzeby samodzielnej optymalizacji i dbania o zabezpieczenia (poza własnymi silnymi hasłami), ponieważ dbają o to pracownicy obsługujący serwery. Sprawa wygląda inaczej w przypadku stron kodowanych samodzielnie lub opartych o WordPressa. Tam musimy samodzielnie (lub zlecać) ciągłe optymalizacje i dostosowywanie do coraz to bardziej wyśrubowanych wymagań stawianych przez przeglądarki. Jeśli nie masz na to czasu, zdecydowanie prościej i taniej uruchomić stronę na kreatorze Sitely.pl, który zdejmuje z Ciebie ten nieprzyjemny obowiązek a Ty możesz się zająć tym, co jest dla Ciebie istotne, czyli swoją firmą. 

Podsumowanie

W tym artykule pokazałem Ci, jak krok po kroku zabrać się do tworzenia strony internetowej i zrobić to z głową. Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Cię do spełnienia marzenia o własnej stronie internetowej.

Komentarze