Wróć

Darmowy kreator www - czy warto?

Łukasz Kaczmarczyk , 20.10.2019

W internecie roi się od darmowych kreatorów stron internetowych. Pytanie, czy warto ich używać? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Darmowy kreator stron www - coś za coś

Nikt nie wie więcej o mocnych stronach Twojej firmy jak Ty sam. Nie zawsze jednak ta informacja trafia do szerszego grona odbiorców, głównie przez źle zaprojektowaną i zoptymalizowaną stronę. 

Pozorna darmowość

Utrzymanie serwerów dla kreatora wymaga pewnych kosztów. W przypadku darmowych kreatorów fundusze te pozyskiwane są najczęściej z reklam umieszczanych na stronach klientów. Reklamy zazwyczaj nie pasują do wizualnej koncepcji strony i wyglądają one nieestetycznie. Co prawda, niemal każdy posiada w swojej przeglądarce adblocka, jednak wtedy w miejscu reklamy pojawia się pusty obszar co nie wygląda zbyt dobrze. W sitely masz pełną kontrolę nad treścią. Ty decydujesz, co wyświetla się na stronie.

Wpływ na pozycjonowanie

Wiele kreatorów blokuje możliwość pozycjonowania strony przez dodanie w jej nagłówku meta tagów NOINDEX NOFOLLOW. Jak sama nazwa wskazuje, gdy robot google wejdzie na tę stronę od razu z niej wyjdzie, ponieważ nagłówek jasno mu mówi, że tej strony ma nie indeksować. Wiele osób zaczynających przygodę z własną stroną o tym nie wie. W sitely strony są zawsze indeksowane, chyba, że sam tę opcję wyłączysz (np. dla podstron z polityką prywatności czy regulaminem)

Wydajność strony

Google od czasu do czasu zmienia algorytm badający strony. Jeśli badana strona nie spełnia pewnych wymagań takich jak szybkość ładowania, optymalizacja obrazów, minifikacja plików JS i CSS to pozycja w google automatycznie spada. Jak łatwo się domyślić, wydajność i jakość kodu JS i CSS darmowych kreatorów daje wiele do życzenia. w sitely na bieżąco monitorujemy wydajność i optymalizujemy edytor. Osiągnięcie “zielonego” wyniku w pagespeed nie jest większym problemem.

Darmowa strona www - dziś jest, jutro nie ma

Bywają i takie historie. Bez uprzedzenia strona potrafi zniknąć z internetu a co najgorsze nie można jej odzyskać. Zdarzyło mi się to podczas tworzenia mojej pierwszej strony za pomocą darmowego kreatora stron www. Ciężko mieć jednak pretensje, gdy nie zapłaciliśmy za to ani grosza. W sitely opłacone strony są zawsze widoczne. Jeśli z jakiegoś powodu nie dokonasz opłaty abonamentowej, nadal posiadasz dostęp do panelu admina. Po opłaceniu strona automatycznie zostaje włączona.

Podsumowując, darmowe kreatory powodują więcej problemów niż korzyści. Moim zdaniem nie warto ich używać, ponieważ pozorna oszczędność kosztów odbije się w przyszłości. Potencjalny klient, który wejdzie na odstraszającą wyglądem stronę raczej nie wróci. Czy warto oszczędzać? Odpowiedź zostawiam Tobie :)

Komentarze